TR EN
0(242) 314 34 34 info@koraycoskunfirat.com
JİNEKOMASTİ

Erkeklerde görülen meme büyümesidir. Ergenlik dönemindeki erkeklerde sıklıkla görülür. Büyük bir kısmı gerileme gösterirken kadarında kalıcı olur. Ergenlikte görülen genellikle iki taraflıdır, müdahale etmeden önce bir iki yıl beklenmelidir. Yaşlılık, şişmanlık, steroid kullanımı, mariyuana bağımlılığı, kronik karaciğer hastalıkları, hormon salınımı yapan tümörler, bazı genetik hastalıklar ve kastrasyon erkekte meme büyümesine neden olan diğer faktörlerden bazılarıdır. Şişmanlığa bağlı jinekomastide kilo kaybı, sorunu genellikle çözmez.

Jinekomastinin hastada yarattığı en önemli problem utanç duygusudur. Karşı cinse ait olduğu benimsenmiş bir sekonder seks organına sahip olmak erkekte utanç yaratır. Bu da kişinin giyiminden sosyal ortamlara katılımına ve özel yaşamına kadar birçok alanda onu etkiler. Jinekomastinin tek tedavisi cerrahidir. Eğer memedeki büyümede yağ doku fazlalığı ön planda ise sadece liposuction yeterlidir.Ancak meme dokusunda artış ön planda ise meme başı çevresinden yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilerek meme dokusu çıkarılır.

Bu operasyon tek başına veya liposuctionla kombine edilerek yapılabilir. Deri fazlalığı varsa bir miktar deri çıkarmak da gerekebilir. Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat süresi ortalama 1-2,5 saattir.Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olur, 2-3 gün içinde normal hayatına dönebilir. 3-4 hafta süreyle baskılayıcı bir korse giyilmesi önerilir. Oluşan morluklar 10-15 gün içinde kaybolur, şişliklerin bütünüyle ortadan kalkması 2-3 ayı bulur. Kanama ve enfeksiyon erken dönem asimetriler ise geç dönem komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Sıkça sorulan sorular:

1. Erkekte meme büyümesi çözümü için mutlaka ameliyat mı gerekli? Jinekomasti tedavisi, ergenlik dönemi harici ve altta yatan bir hastalık nedeni ile oluşmamışsa cerrahi tedavi gerektirmektedir.

2. Jinekomasti ilaçlarla tedavi edilebilir mi? Cerrahi jinekomasti tedavisinde altın standarttır. Cerrahiye karşı olan bazı hastalarda testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

3. Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı? Tüm meme kanserlerinin sadece %1′i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz. Sadece Klinefelter’s sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Sonuç olarak jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.

4. Meme büyümesi özellikle ergenlik döneminde ciddi bir kompleks yaratıyor mu? Ergenlik ve bunu takip eden genç erkeklik döneminde, kendi ve karşı cinsin vücudundaki değişimleri son derece yakından takip eden gençler; vücudunda oluşan ve karşı cinsin seks karakteri olarak tanımlanan meme büyümesini doğal olarak utanç verici bulabiliyor. Bu nedenle en kolay çözümü de vücudunu saklamakta buluyor ve kendini toplumdan soyutluyor. Bu kişiler, arkadaşlarının yanında soyunmaktan çekinir ve denize dahi girmezler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Aileleri onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler. Ayrıca arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi de onları üzer ve birçok sorun yaratır.

5. Jinekomasti ameliyat sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı? Ameliyat sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, Bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmesi söz konusu değildir.

6. Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir? Belirli bir yaş sınırı olmasa da jinekomastinin neden olduğu fazla göğüs gelişimi ergenlik dönemi sonrasında kendiliğinden geçebilmektedir. Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 16-17 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

7. Ameliyat ne tür anestezi ile yapılır? Ameliyat bazen lokal bazen de genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün ya da bir gün sonra evine geri dönebilmektedir.

8. Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer? Ameliyat, memenin büyüklüğü ve uygulanan yönteme bağlı olarak ortalama 1.5-2 saat arasında sürmektedir.

9. Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı olur mu? Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziklerden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir.

10. Ameliyat sonrasında ne kadar süre ile korse takılmalıdır? Hastanın durumuna göre 2 hafta ile 1 ay arasında değişebilmektedir. Bu sayede meme dokusu yeni yerine daha sıkı yapışmaktadır.

11. Ameliyatsız çözümler var mıdır? Tedavide izlenecek yol hastanın yaşına bağlıdır. Ergenlik döneminde jinekomasti kendi kendine kaybolabilmektedir. Bu dönemde ileri jinekomasti olgularında bir endokrinoloji uzmanı kontrolünde tıbbi tedavi de uygulanabilir. Jinekomastinin altında yatan tiroid, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, ya da jinekomasti oluşturacak ilaç ve madde kullanımı gibi sebepler varsa öncelikle sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi programı uygulanmalıdır. Hasta ergenlik dönemini geride bırakmış ve hala jinekomasti rahatsızlığı devam ediyorsa, jinekomastinin altında yatan herhangi bir sebep yoksa bu durumda uygulanacak tek tedavi seçeneği cerrahidir. Bu durumu, spor ya da diyet programları ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Cerrahi tedavi ile fazlalık dokuların çıkarılması görünüm ve ağrı yönünden hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlar.

12. Jinekomasti ameliyatı sonrasında iz kalır mı? Göğüslerin büyümesinin nedeni bu bölgede yağlanmanın artışı ise liposuction ile fazla yağ dokusu alınınca göğüsler küçülür. Liposuction yapıldığında işlem küçük deliklerden yapıldığı için ameliyat izi oluşmaz. Deride sarkma eğilimi olan fazlalıklar varsa bu fazlalıkların çıkarılması durumunda iz kalır.

13. Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir? Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve infeksiyon oluşabilir. Ancak doku kaybı ve infeksiyon görülme olasılığı çok çok azdır. Ameliyat sonrası koruyucu olarak antibiotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası göğüs korsesi kullanılır.